Okul Heyecanı

Okulların açılma zamanı yaklaştı.Çarşı,pazar insan kaynıyordu. Anne ve babalar okula yeni başlayacak çocuklarının gereksinimleri için mağazalardaydı.Kırtasiyeci ve kitapçılar insanlarla dolup taşıyordu. Satıcılar sattığı ürünlerin en güzellerini vitrine ve tezgahlara koymuşlardı.

Sezer de bu gün  babasıyla çarşıya gitti.Babası ona çanta,önlük, yakalık alacak.

Sezer,babasıyla bir çantacı dükkanının önünden geçerken vitrinde çok güzel bir çanta gördü. Birlikte içeriye girdiler. Babası, satıcıya; vitrindeki çantayı almak istediklerini söyledi. Satıcı istenilen çantayı onlara gösterdi.Sezer çantayı eline aldı.  Çantanın içine,önündeki ceplerine dikkatlice baktı. Çantanın üstünde çok sevdiği bir hayvanın resmi vardı. En çok  da o resmi beğendi.Sevinçle;

-Baba bunu alalım! dedi.

Babası  satıcıya çantanın ederini  sordu. Satıcının söylediği  parayı  vererek çantayı  aldı.

Başka satıcılardan da okul için  önlük,matara, yakalık, defter, defter kabı ve kalem aldılar.

Sezer,çantanın içine aldıklarını koydu.Babasının elinden tutup sırtında çantasıyla,çarşıyı dolaştı. Sonra birlikte dondurmacıya gidip birer külah da dondurma yediler.

Alışverişlerini bitirdikten sonra evlerine geldiler. Sezer heyecandan yerinde duramıyordu.Hemen çantasından defterini, kalemini çıkarıp onları inceledi.Sonra da özenle çantasına  yerleştirdi.

Annesinin işini bitirmesini bekleyemedi.Defter kabını,makası ve yapıştırıcıyı getirip masanın üstüne koydu.Defterini kaplamak istedi.Defterini kaplamak için çok uğraştı,ama bir türlü kaplayamadı.Kapladığı defteri kendi de beğenmedi.

-Anne gelebilir misin?diye çaresizce annesini çağırarak ondan yardım istedi.

Annesi:

-Sezer mutfakta olduğumu bilmiyor musun?İşimi bitireyim, gelirim, dedi.

Sezer:

-Anne,bir şey gösterecektim.Gelir misin?diye yine çağırdı.

Annesi işini yarım bırakıp geldi, kapı önünden ona baktı.O defter kabıyla defterini kaplamaya çalışıyordu.

Sezer,kapladığı defteri gösterdi.

-Anne oluyor mu?dedi.